Současné cenové turbulence na energetických burzách donutily řadu majitelů rodinných domů k úsporným opatřením, zejména v souvislosti s vytápěním a se zateplováním objektů. Mnozí z nich se také uchýlili k výstavbě fotovoltaiky, neboť se domnívají, že jim pokryje velkou část spotřeby elektrické energie. Fotovoltaika však není určena výhradně k výrobě elektrického proudu, který slouží pro napájení domácích spotřebičů či svítidel, můžeme ji využít i pro ohřev užitkové vody.
Přitápění k podlahovému topení – v současné době lze svépomocí zhotovit poměrně snadno podlahové vytápění v tzv. suchém systému, bez betonování pomocí systémových desek z vysokohustotního polystyrenu. Tento způsob vytápění je velmi příjemný na bosá chodidla a zároveň efektivní, protože nemusíte místnosti přetápět, jako s radiátory. Fotovoltaiku lze využít jako zdroj přitápění k podlahovému topení, což je velmi efektivní v obdobích tlakové výše zejména v horských oblastech, které se vyhýbají teplotní inverzi, a je zde v zimě více slunečního svitu než v nížinách.
Ohřev vody v bazénu – koupat se v bazénu můžete i na jaře nebo na podzim a za příznivých okolností i v zimě. Fotovoltaika se postará o ohřev vody v nádrži na koupání podobně, jako u podlahového topení. Váš bazén tak můžete využívat mnohem déle, než jen v červenci a v srpnu. Kromě relaxačních bazénů lze ohřívat vodu i ve vířivkách, umístěných například v zimní zahradě nebo na prosklené terase či balkonu.
Celoroční skleník – FVE https://www.joyce-energie.cz/fotovoltaika-rodinny-dum/ je možno mít k dispozici i pro vyhřívání skleníků. V některých případech lze skleník využívat celoročně, některé druhy rostlin tu mohou přezimovat díky tomu, že ve skleníku nikdy neklesne teplota pod bod mrazu. Ve vytápěných sklenících pak můžete pěstovat užitkové i okrasné rostliny a případně je nabízet i k prodeji v městské tržnici.