Kde využít prodloužený vrták do kovu


Prodloužený vrták do kovu je výrobek, který je nejčastěji využíván ve strojírenství pro některé typy obrobků, kde je zapotřebí buď vrtat do větších vrstev materiálu, anebo tam, kde přístupu vrtáku brání část jeho konstrukce. Delší vrták se pak bez problémů dostane tam, kam krátký vrták nedosáhne. Strojírenství ale není jediný obor, kde se s těmito specifickými nástroji setkáte. Jako modelový příklad bychom si tu mohli popsat některé typické situace.

vrták upnutý ve sklíčidle

Montáž dřevěného plotu – jakmile zabetonujete do země či betonového soklu ocelové trubky, bude zapotřebí je osadit dřevěnými vodorovnými latěmi či kovovými profily, na něž se budou usazovat jednotlivé dřevěné svislé plotovky. Prodloužený vrták se tu uplatní při vrtání trubek skrz a při vrtání silných dřevěných latí. S krátkým vrtákem byste tu neuspěli.

tři vrtáky

Stavba pergoly – velmi podobný scénář má stavba pergoly, altánu nebo dřevěného přístřešku, tam se provrtávají dřevěné trámy a latě na mnoha místech, spojují se ocelovými svorníky a šrouby a prodloužený vrták je zde nezbytný v několika průměrech. S vrtákem určeným pro vrtání kovů můžete bez problémů vrtat i do tvrdého dřeva, pouze do betonu a kamene či cihel je třeba využít vrtáků se slinutými karbidy.

Rekonstrukce domu – v průběhu stavebních prací při rekonstrukci domů také můžete narazit na situace, kdy je třeba vrtat s prodlouženým vrtákem, například při práci se sádrokartonem, dřevotřískou, heraklitem, OSB deskami a dalšími stavebními materiály, kam je obtížný přístup, a kde je důležité mít činnou část vrtáku v delší vzdálenosti od sklíčidla vrtačky.

U prodloužených vrtáků je třeba dbát o to, aby dřík vrtáku nebyl při práci příliš namáhán a nebyl pak excentrický, čím delší vrták, tím větší pravděpodobnost nepřesností při vrtání, což si uvědomuje každý, kdo měl někdy tento nástroj v ruce.