Když se snaží dospělí vychovávat své ratolesti, jak se sluší a patří, pokládají jim otázku, kdy si naposledy čistily zuby. A když děti omítají ve strachu odpovědět, protože čištění zubů zanedbávají, rodiče jim pak vysvětlují, co by znamenalo, kdyby ponechaly na zubech plak delší čas. Zanedbávání dentální hygieny vede k paradentóze a nakonec k možné ztrátě zubů již v produktivním věku, a tak má toto varování v dětském věku svůj význam. A teď si představte situaci, že se na ulici potká odborník, který provádí čištění rozvodů vzduchotechniky, s otcem dětí, jež jim trpělivě vysvětloval význam pravidelného čištění zubů, načež ten odborník položí muži otázku, kdy naposledy nechal čistit rozvody vzduchotechniky ve svém bytě.
Dotyčný možná znejistí, protože si neuvědomí, že se vzduchotechnika také musí čistit, a možná jej napadne, že k tomu není ani žádný důvod, když se jedná jen o hromadu plechového potrubí, která je navíc ukrytá ve stoupačce a není vidět. V tu chvíli nastane paradoxní situace, kdy tentokrát otec dětí je proškolen někým moudřejším a zkušenějším, takže se ocitá v roli svých dětí, které nepovažují čištění zubů za důležitý úkon.
Proč se vlastně musí vzduchotechnika pravidelně revidovat a čistit?
Plísně – do potrubí vzduchotechniky proniká vlhký vzduch a z kuchyňské digestoře mnoho biologického materiálu, například rozptýlený tuk z vaření a smažení, obohacený o další živiny. Tuk se zachytí na stěnách potrubí a obalí prachem, a to je perfektní prostředí pro rozmnožování plísní. Pokud je tam teplo a vlhko, což po většinu roku bývá, plísním se tu daří tak, že vylučují toxické spory, které pak majitel bytu ochotně vdechuje.
Požár – možná nevíte, že kombinace prachu a mastnoty je vynikající hořlavina první třídy, což vám potvrdí každý zkušený hasič. Pokud taková vrstva vzplane a rozšíří se do bytu, což je otázkou zlomku vteřiny, kuchyně se octne v plamenech a můžete vyhořet.