Lavinový kurz


Sněží, mrzne a ještě k tomu fouká studený vítr. Lavinový kurz běží za každého počasí. Díky němu se lidé, kteří se dobrovolně na tento kurz přihlásí, naučí, jak zachraňovat lidské životy v případě laviny. Přihlásit se může každý, například vyznavač zimní turistiky, lyžař, snowboardista či horolezec, nemusí to být pouze člen horské služby.
zasněžená cedule
Lavinový výcvik není procházka růžovým sadem
Drsné horské počasí nemusí striktně strašit každý den, pokud se ale rozhodne ukázat se v plné parádě, čeká psovody i psy pravé zimní peklo. Pokud ale dojde k opravdové záchraně lidí, ani zde si dobrovolní lavinoví záchranáři nemohou počasí vybírat. Kurzy ale probíhají za každého počasí, i když je jisté, že za lepších podmínek se lidé i psy mohou snadněji připravit na záchranu v lavinách.

Co vás kurz naučí
Během tří až pěti dnů se dobrovolníci učí záchranářskou techniku a dovednosti, které pak lehce využijí při opravdové záchranné akci. Ne nadarmo se říká „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Nejprve si ti, kteří se do kurzu přihlásí, poslechnou jednodenní přednášku, a až teprve poté mohou nastoupit na praktické cvičení v terénu, kde už musejí znát odhad rizika a vědět správné rozhodovací strategie. Na konci kurzu všechny čeká praktický test nabitých znalostí a dovedností. Služba na horách vyžaduje náročnou přípravu, neboť jen trénovaný záchranář může poskytnout účinnou pomoc zraněným, či nalézt v horách lyžaře nebo turisty, kteří zabloudili. Proto se na kurzu naučí nejen teorii, ale také praktické cvičení.
stopy ve sněhu
Teorie a praxe však nestačí
Kurz vás sice naučí, jak účinně poskytnout pomoc na horách, ovšem je k tomu potřeba také odhodlání. A navíc k tomu je velmi důležitý sehraný a kamarádský kolektiv. Jeden na druhého se totiž při akci musí stoprocentně spolehnout. Riziko, kterému tito lidé podléhají, je velmi vysoké, a bez opory kolegů by mohli velmi riskovat i vlastní život.