Hotovým balzámem na pocuchané nervy se může stát obyčejný zahradní rybníček. Jen si představte, jak sedíte u malého jezírka a pozorujete život pod hladinou. Kolem kuňkají žáby a Vám je hezky. Jestliže máte dostatečně velkou zahradu, můžete si tento sen splnit. Nejprve je potřeba vybrat vhodné místo. Určitě nebudeme náš rybníček budovat těsně u sousedova plotu. Doporučuje se najít takové místo, které je v polostínu. Pokud by sluníčko na rybníček pálilo celý den, podporovalo by růst nežádoucích řas.
– Není dobré mít rybníček v těsné blízkosti stromů.
– Napadané jehličí a lupení by nám rybníček zbytečně zatěžovalo.
– Není ani vhodné závětří.
– Vítr čeří hladinu a přináší do ní kyslík.
Několik pravidel
Zahradní rybníček si můžete pořídit hotový. Hotový rybníček je vlastně jakási vana, kterou zabudujeme do země.
o Výhodou je velká životnost a snadné zabudování.
o Nevýhodu pocítí lidé, kteří mají rádi kreativitu.
Tady se jejich nápady moc neuplatní, protože tvar i velikost jsou už předem dány. Fóliovérybníčky mají tu výhodu, že je můžete vybudovat ve tvaru, který Vás napadne. Jedná se o fólii, kterou snadno zabudujeme do země. Jako materiál se používá
· PVC– tento materiál je odolný a stálý. Fólie by měla být odolná i proti UV záření a proti mrazu.
· PE– polyethylenová fólie. Je obzvláště ekologická. Je dobré ji položit v jednom kuse, abyste nemuseli lepit.
· EPDM– kaučuková zahradní fólie – hodí se pro větší rybníčky, protože je velice odolná. Její nevýhodou je, že je mnohem dražší.
Nejlepším obdobím na zbudování rybníčku je jaro.Vodní rostliny stihnou za teplých dnů zakořenit a nasbírat dostatek sil pro další přírůstky. Dalším pravidlem, které je výhodné dodržet, je velikost a hloubka rybníčku. V rybníčku by mělo být minimálně deset metrů krychlových vody a z toho dva metry krychlové s hloubkou alespoň jeden metr.